© 2017 Hogash Studios.

Avusturya

Tarih, Sanat, Medeniyet

Avusturya Turu

Foto: Homberger

Avusturya, Orta Avrupa’da küçük bir ülkedir. Şimdiye kadar Avusturya’yı gezmemiş olanlar, Avusturya’yı sadece Viyana’yla ve klasik müziğin beşiği oluşuyla bağdaştırırlar. Viyana’nın ünü de genelde yüzeysel olarak bildiğimiz iki Viyana kuşatmasını pek geçmez.
Avusturya, cumhuriyet olarak 1. Dünya Savaşı’ndan sonra kurulmuş olsa da Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu’nun resmi mirasçısıdır. Ne de olsa ufak tefek aralar haricinde Viyana, imparatorluğa 600 yıla yakın başkentlik yapmıştır. Bu mirası turistik olarak fevkalade değerlendirir.
Dörtte üçü dağlık ve Avrupa’nın en geniş ormanlarına sahip olan Avusturya, dağlarının ve

Foto: Lammerhuber – Viyana Çocuk Korosu

doğasının güzelliğinden ziyade kayak, göl bölgeleriyle, farklı şehirlerdeki kültür festivalleri ile meşhurdur. Salzburger Festspiele (Salzburg Festivali), Bregenzer Festspiele (Bregenz Festivali) ve hemen hemen her şehir ve kasabada bir festivale raslayabilirsiniz. . Eski bir taşocağında dahi dünyaca ünlü müzik, opera, tiyatro festivallerine ev sahipliği yapar.
Küçük bir ülke olmasına rağmen, her eyaletinde (Burgenland, Karintiya, Aşağı Avusturya, Yukarı Avusturya, Salzburg, Stirya, Tirol, Vorarlberg ve Viyana) etnik, folklorik, kültürel farklılıklar büyüktür ve gözden kaçmaz. Yerleşim, yaşam kültürleri ve hatta yapılaşmaları bile farklıdır. Her şehrin ayrıbir güzelliği ve cazibesi vardır. Kesinlikle görülmeye değer.
TOP