© 2017 Hogash Studios.

Yusuf Sümbültepe

Viyana Kokartlı Türkçe, İngilizce Tur Rehberi

1967 yılında İskenderun’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi tamamlayıp, üniversite eğitimim için 1987 yılında Viyana’ya yerleştim. Bilgiişlem ve Ortadoğu Filolojisi bölümlerine devam ettim. Tarih ve sanat tarihi bölümlerinde okuduktan sonra, iki yıllık KOKARTLI REHBER eğitimimi dört aşamalı sınavın her aşamasını ilk girişte vererek başarıyla tamamladım. Üniversite eğitimim süresince değişik branşlarda çalıştım. Bulaşıkçılıkla başlayan Gastronomi maceram, aşçılık, garsonluk, gösteri barmenliği ile devam etti ve işletme müdürlüğü ile sonlandı.
Türkçe ve Almanca öğretmenliğinin yanısıra gençlik merkezlerinde sosyal hizmet uzmanı olarak çalıştım. Avusturya’da yaşayan ikinci kuşak yabancı gençliğin sorunları ile uğraşan bir gazete çıkardım.
Çocukluk tutkum olan müziğin başkenti Viyana’da on yıl boyunca seçkin bir DJ olmamı  da sağladı.
“Yedi iklim dört kuşağı” gezerken farklı toplumların güzel insanları ve kültürleriyle tanıştım. Onları benimsedim ve hatta özümsedim. Çok şehirler gördüm, en son Viyana’ya vuruldum. Türkçe, Almanca, İngilizce ve Arapça biliyorum ve Latince ön bilgisine sahibim.
Dört yıldır dünyada yaşanılacak en güzel şehir olarak seçilen Viyana’da dolu dolu yaşadım. Bu şehri size tanıtmaktan ve gezdirmekten mutluluk duyacağım.
TOP