© 2017 Hogash Studios.

Viyana

“En”lerin şehri Viyana: Sadece müzeleri ile meşhur değildir. Şehrin kendisi bir müze gibidir.
600 yıl Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu’na payitahtlık yapmışolan şehir, hükümran  Habsburg’luların başkentiydi.
Viyana’nın %47si park ve bahçelerden oluşur. Modern şehirlerin kaderi betonlaşmanın Viyana şehrini yutmasına izin verilmemekle kalınmamış, aynı zamanda kent sınırları içerisinde ki üzüm bağlarının yoğunluğu şehir için iktisadi bir rol oynamaya halen devam etmektedir. Bu nedenlede Viyana’nın şarap kültürü kesintisiz olarak yüzyıllardır devam etmektedir. Viyana, habitasyon sınırları içerisinde şarap üretimi yapan dünyada tek büyük şehirdir. Buradaki şarap evleri, yüzlerca yıllık şarap geleneğinin keyfini sürebileceğiniz yerlerdir.
Yüzyıllardır bir kültür ve sanat şehri olan Viyana, dünyaca ünlü bir çok sanatçıya ev sahipliği yapmıştır ve klasik müziğin başkenti sayılır.
Benimle birlikte, bu güzel ve macera dolu şehrin heyecanlı ve zengin tarih, sanat ve kültür keşfine ne dersiniz?
Sizi, Viyana’nın dar sokaklarını, görkemli bulvarlarını, romantik arka avlularını, meşhur ve/veya ilginçkişiliklerini ve onların yapıtlarını benim eşliğimde en doğru bilgilerle tadmaya, YAŞAMAYA davet ediyorum.
Eğer Mozart, Beethoven, Gustav Mahler, Gustav Klimt , Egon Schiele, Maria Theresia, Sisi ve daha yüzlerce tarihe damgasını vurmuş kişilerin hikayelerini, hayallerini, acılarını, aşklarını, yani yaşamlarını yakından görmek ve yaşamak ilginizi çekiyorsa hadi buyrun….

 

Bu güzel şehrin kültür havasını soluyabilmeniz için size bir kaç yürüyüş rotası seçtim.

Bu rotada Osmanlı kültürü ve I. ve II. Viyana kuşatması ile ilgili Habsburg hanedanının yaptırmış olduğu anıtları görmekle kalmayacak, kuşatmaların arka yüzleriyle ve tarihi gerçekleriyle tanışacaksınız. Olayların yaşandığı mekanları birebir ziyaret edeceksiniz. Osmanlı’nın Viyana’da bıraktığı ayak izleri mimari nitelik taşımamasına rağmen, Balkan ülkelerindeki tarihi eserlerle karşılaştırala bilecek kadar büyük bir kültürel mirastır.

 

 

 

 

 

Foto: Ilse Lahofer
Foto: Postum, B.Kraft – Mozart

Mozart

Viyana neden klasik müziğin başkentidir? Mozart, Beethoven,Brahms,Haydn …., neden Viyana’yı seçmiştir? Operayı opera yapan kimdir? Bu gezide dünyanın müzik dahilerinin yaşadıkları ve çalıştıkları yerleri tanıyacak, Viyana’nın klasik müzik binalarını göreceksiniz.

 

 

 

 

 

Old Town Yürüyüşü

Bu yürüyüşte Viyana’nın en eski yerleşim bölgesini, kıyı bucak dolaşacağız. Kraliyet sarayını, muhteşem müzelerini, en önemli kiliseleri, şehrin 11yydan bu yana var olan dar sokaklarını, arka avlularını gezeceğiz.
Foto: Ilse Lahofer – Old Town yürüyüşü

Adım adım Viyana’da Musevi kültürü

Museviler Viyana’ya ve Avusturya’ya 14.yy’da yerleşmişlerdir. O tarihten bu yana Viyana’daki sanatsal, kültürel ve sosyal yaşamlarını tanıyacak, acılarını ve katledilişlerinin asıl nedenlerini tüm gerçekliğiyle öğreneceksiniz.

Rönesans

Rönesans döneminden itibaren Viyana bilimin başkentlerinden biri olmuştur. Tıbbı bir bilim olarak başlatan şehirlerden biridir. Psikiyatriyi Freud’dan çok önce kurumsallaştırmıştır. Aynı zamanda dünya tıp biliminde hala geçerli olan buluşlar yapan ve bir çok Nobel ödülü alan doktorları, bilim adamları vardır. Burada tıbbi kurumları, fakülteleri gezip, bu büyük bilim adamlarıyla tanışacağız.
Resim: Gustav Klimt, Foto: Trumler
Foto: Lammerhuber

Viyana'da Aşklar, Düğünler...

Aşklar, kaçamaklar, düğünler! Sisi, Mozart, imparatorlar, prensesler nasıl nerede evlendi? Düğünler gerçekten filmlerdeki gibi miydi? “Viyanalı sosyete” düğünleri. Bu eğlenceli geziyi kaçırmayın.
Foto: Trumler – Schönbrunn Sarayı
Foto: Bohnacker – Sanat Tarihi Müzesi
Foto: Lammerhuber – Schatzkammer / Hazine Odasi
Foto: Trumler – Sisi Museum / Sisi Müzesi

Müzeler

Müzekent Viyana’nın yüzlerce Müzesi’nden küçük bir çeşni;

Avusturya’nın en büyük sarayı olan Schönbrunn Sarayı aynı zamanda Avrupa’nın en güzel saraylarından biridir. Av köşkü olarak inşa edilen köşk, Osmanlılar’ın burayı yerle bir etmesinden sonra bugünkü haliyle inşaa edildi. Dünya tarihinde ve politikasında büyük bir yeri olan sarayı, saray sakinlerinin yaşantısını odağından göreceksiniz.

 

 

 

 

 

 

Viyana’nın en büyük müzesi ve dünyanın en önemli sanat tarihi müzelerinden biridir. Habsburg Hanedanı’nın oluşturduğu sanat eserleri koleksiyonlarının neredeyse tamamını içermektedir. Rembrandt, Tizian, Velazquez, Bruegel, Rubens, Dürer ve diğer ressamların en ünlües erleri bu müzededir.

 

 

 

 

 

 

Bu müzede imparatorların toplamış olduğu dünyevi ve uhrevi mücevherat sergilenmektedir. Kutsal Roma İmparatorluğunun, Avusturya İmparatorluğunun ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun paha biçilmez taçları ve nişanlarıda buradadır. Ayrıca Osmanlılar’dan sizlere bir kaç sürpriz de bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

Burada İmparatorların günlük yaşantılarının nasıl olduğunu, nasıl çalıştıklarını ve nasıl misafir ağırladıklarını görebilirsiniz. Odaların bir kısmı Sisi müzesi olarak düzenlenmiştir. Filmlerden tanıdığımız ünlü İmparotoriçe Elizabeth’in (Sisi) gerçek hayatının filmlerde göründüğü gibi olmadığını burada anlayacaksınız.

 

 

 

…… ve, Albertina, Belvedere, MAK (Uygulamalı Sanatlar Müzesi), MUMOK (Modern Sanatlar Müzesi), Leopoldsmuseum, Efes Müzesi ve diğerlerini isteğinize göre gezi programına alabiliriz.
TOP